Historie TJD Javorník

    V roce 1863 vznikla javornická tělovýchova, která se po 20 letech rozdělila na samostatný fotbalový spolek Javorník. Bohužel 2. Světová válka veškerý vývoj ukončila.

    Dne 10. března 1946 byl v Javorníku založen S.K. Javorník jakožto fotbalový klub. Zakladateli byli: Eduard Just, Josef Sitař a Viktor Zeman. Po ustavení byl prvním předsedou zvolen Josef Juda (ředitel pojišťovny), jednatelem byl Josef Sitař (mlynář), pokladníkem Josef Ungermann (úředník) a hospodářem Josef Veselka (rolník).

    Klub musel být zbudován od základu. Nejdříve bylo upraveno hřiště, poté bylo nakoupeno nejpotřebnější vybavení. Na toto byla mezi občanstvem uspořádaná sbírka, jež vynesla přes 6000,- Kčs. První zápas sehrál S.K. Javorník dne 13.4. 1946 proti škole SNB a vyhrál 3:1. První mistrovské utkání s S.K. Cukmantl Vyhrál 10:4 a v mistrovství 1946/47 se S.K. Javorník umístil na vynikajícím 2. místě za velmi kvalitním mužstvem S.K. Rýmařov.

 

Fotbalový spolek Javorník l.p. 1930 tvořili mimo jiné:

Brankář:     Franz Schindler

Obránci:     Karl Felkel, Franz Band

Záložníci:    Erhard Hauffe, Max Ardelt, Bertl Schnalke

Utočníci:     Hans Pietsch, Max Elsner, Ernst Streit, Karl Guckler, Anton Grabetr

 

V současné době má TJ Dynamo Javorník dva týmy mužů, tým dorostenců, týmy starších a mladších žáků a v neposlední řadě také tým benjamínků, takže o tradici a budoucnost javornické kopané je určitě dobře postaráno.